The Uni PowerTank Retractable Ballpoint Pen is the perfect partner for smooth writing on the go and in extreme conditions.
The pressurised ink deliver system delivers smooth ink flow in extreme cold, odd angles and even on wet surfaces. No matter what your profession, this pen is a reliable partner for wherever your day takes you.
Features:
| Ink Colour | Black |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Style | Retractable |
| UOM | Box12 |
The Uni PowerTank Retractable Ballpoint Pen is the perfect partner for smooth writing on the go and in extreme conditions.
The pressurised ink deliver system delivers smooth ink flow in extreme cold, odd angles and even on wet surfaces. No matter what your profession, this pen is a reliable partner for wherever your day takes you.
Features:
| Ink Colour | Black |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Style | Retractable |
| UOM | Box12 |
| Downloads | |
| Product Type | Ballpoint |
| Ink Type | Uni super ink |
| Tip | Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Retractable |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Writes on wet paper, glass, leather or any shiny surface, even underwater |
| Product Material | Plastic (PC) |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 55% recycled material |
| ARL Logo | No |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



