The Uni Power Tank Retractable Ballpoint Pen is the perfect pen for anyone who is constantly on the go. Thanks to its pressurised ink delivery system, this pen will write upside down, in extreme cold, on shiny surfaces and wet paper or even underwater. The elastic rubber grip will let you write clearly and comfortably in any position.
Features:
| Ink Colour | Red |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Style | Retractable |
| UOM | Each |
The Uni Power Tank Retractable Ballpoint Pen is the perfect pen for anyone who is constantly on the go. Thanks to its pressurised ink delivery system, this pen will write upside down, in extreme cold, on shiny surfaces and wet paper or even underwater. The elastic rubber grip will let you write clearly and comfortably in any position.
Features:
| Ink Colour | Red |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Style | Retractable |
| UOM | Each |
| Downloads | |
| Product Type | Ballpoint |
| Ink Type | Uni super ink |
| Tip | Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Retractable |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Writes on wet paper, glass, leather or any shiny surface, even underwater |
| Product Material | Plastic (PC) |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 55% recycled material |
| ARL Logo | No |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



