Salted Nuts and Seeds - Crunchy clusters of puffed ancient grains and seeds with prebiotic fibre, Licorice Root and a smooth choc drizzle.
Power up your snack game as you Digest a deliciously crunchy mix of salted nuts and seeds, bound with fibre syrup and drizzled in rich chocolate. Packed with adaptogens, this snack is as functional as it is flavorful, making every bite a tasty way to support your well-being.
+ Adaptogens - what does that mean? Adaptogens are certain plant-based extracts that may reduce the negative effects of stress on your body, and may also help improve your body's resistance to stress and offer other benefits as well.
Ingredients:
Grain Mix 29% (Brown Rice Puffs, Quinoa, Soy Crisps, Buckwheat), Nut And Seed Mix 28% (Peanut, Cashew, Pepitas, Sunflower Seeds), Soluble Tapioca Fibre, Dark Choc 6% (Sugar, Vegetable Fat,
Cocoa Solids, Soy Lecithin, Natural Flavour, Salt), Prebiotic Fibre, Tapioca Starch, Canola Oil, Salt, Coconut Sugar, Licorice Root <1%.
Allergens:
Contains : SOY, Cashew, Peanut
May Be Present: Other Tree Nuts, Milk, Egg, Sesame, Sulphites
| Nutritional information | Per 30g |
| Servings Per Pack: 1 | Serving Size 30g |
| PER SERVE | |
| Energy | 528kJ |
| Protein | 5.0g |
| Fat (Total) | 6.5g |
| Saturated | 1.5g |
| Trans | 0.0g |
| Carbohydrate | 9.0g |
| Sugars | 1.7g |
| Sodium | 80mg |
| Dietary Fibre | 7.0g |
Salted Nuts and Seeds - Crunchy clusters of puffed ancient grains and seeds with prebiotic fibre, Licorice Root and a smooth choc drizzle.
Power up your snack game as you Digest a deliciously crunchy mix of salted nuts and seeds, bound with fibre syrup and drizzled in rich chocolate. Packed with adaptogens, this snack is as functional as it is flavorful, making every bite a tasty way to support your well-being.
+ Adaptogens - what does that mean? Adaptogens are certain plant-based extracts that may reduce the negative effects of stress on your body, and may also help improve your body's resistance to stress and offer other benefits as well.
Ingredients:
Grain Mix 29% (Brown Rice Puffs, Quinoa, Soy Crisps, Buckwheat), Nut And Seed Mix 28% (Peanut, Cashew, Pepitas, Sunflower Seeds), Soluble Tapioca Fibre, Dark Choc 6% (Sugar, Vegetable Fat,
Cocoa Solids, Soy Lecithin, Natural Flavour, Salt), Prebiotic Fibre, Tapioca Starch, Canola Oil, Salt, Coconut Sugar, Licorice Root <1%.
Allergens:
Contains : SOY, Cashew, Peanut
May Be Present: Other Tree Nuts, Milk, Egg, Sesame, Sulphites
| Nutritional information | Per 30g |
| Servings Per Pack: 1 | Serving Size 30g |
| PER SERVE | |
| Energy | 528kJ |
| Protein | 5.0g |
| Fat (Total) | 6.5g |
| Saturated | 1.5g |
| Trans | 0.0g |
| Carbohydrate | 9.0g |
| Sugars | 1.7g |
| Sodium | 80mg |
| Dietary Fibre | 7.0g |
| Type | Clusters |
| Flavour | Salted Nuts & Seeds |
| Size | 30g |
| Carton/Pack | Carton |
| Gluten Free | Yes |
| Health Star Rating | 5 |
| Packaging Material Disposal | General waste |
| Country Of Origin | Australia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



