Mixed Berries - Crunchy clusters of puffed ancient grains and seeds with prebiotic fibre, American Ginseng and a smooth choc drizzle.
Give your day a Bolster with our healthy Mixed Berry Clusters - a crunchy fusion of mixed berries, seeds, and grains, bound with fibre syrup and finished with a drizzle of rich chocolate. Packed with adaptogens, it’s a deliciously powerful snack designed to fuel your body and keep you moving.
+ Adaptogens - what does that mean? Adaptogens are certain plant-based extracts that may reduce the negative effects of stress on your body, and may also help improve your body's resistance to stress and offer other benefits as well.
Ingredients:
Grain Mix 29% (Soy Crisps, Quinoa, Brown Rice Puffs, Buckwheat), Soluble Tapioca Fibre, Sunflower Seeds,
Almonds, Dark Choc 6% (Sugar, Vegetable Fat, Cocoa Solids, Soy Lecithin, Natural Flavour, Salt), Prebiotic Fibre, Raspberries 3%, Tapioca Starch, Canola Oil, Coconut Sugar, Cashews, Blueberries <2%, Natural Strawberry Flavour <1%, American Ginseng <1%.
Allergens:
Contains : Almond, Cashew, Soy
May Be Present: Other Tree Nuts, Peanuts, Milk, Egg, Sesame, Sulphites
| Nutritional information | Per 30g |
| Servings Per Pack: 1 | Serving Size 30g |
| PER SERVE | |
| Energy | 522.8kJ |
| Protein | 5.6g |
| Fat (Total) | 6.3g |
| Saturated | 1.3g |
| Trans | 0.0g |
| Carbohydrate | 8.2g |
| Sugars | 2.7g |
| Sodium | 52mg |
| Dietary Fibre | 6.9g |
Mixed Berries - Crunchy clusters of puffed ancient grains and seeds with prebiotic fibre, American Ginseng and a smooth choc drizzle.
Give your day a Bolster with our healthy Mixed Berry Clusters - a crunchy fusion of mixed berries, seeds, and grains, bound with fibre syrup and finished with a drizzle of rich chocolate. Packed with adaptogens, it’s a deliciously powerful snack designed to fuel your body and keep you moving.
+ Adaptogens - what does that mean? Adaptogens are certain plant-based extracts that may reduce the negative effects of stress on your body, and may also help improve your body's resistance to stress and offer other benefits as well.
Ingredients:
Grain Mix 29% (Soy Crisps, Quinoa, Brown Rice Puffs, Buckwheat), Soluble Tapioca Fibre, Sunflower Seeds,
Almonds, Dark Choc 6% (Sugar, Vegetable Fat, Cocoa Solids, Soy Lecithin, Natural Flavour, Salt), Prebiotic Fibre, Raspberries 3%, Tapioca Starch, Canola Oil, Coconut Sugar, Cashews, Blueberries <2%, Natural Strawberry Flavour <1%, American Ginseng <1%.
Allergens:
Contains : Almond, Cashew, Soy
May Be Present: Other Tree Nuts, Peanuts, Milk, Egg, Sesame, Sulphites
| Nutritional information | Per 30g |
| Servings Per Pack: 1 | Serving Size 30g |
| PER SERVE | |
| Energy | 522.8kJ |
| Protein | 5.6g |
| Fat (Total) | 6.3g |
| Saturated | 1.3g |
| Trans | 0.0g |
| Carbohydrate | 8.2g |
| Sugars | 2.7g |
| Sodium | 52mg |
| Dietary Fibre | 6.9g |
| Type | Clusters |
| Flavour | Mixed Berries |
| Size | 30g |
| Carton/Pack | Carton |
| Gluten Free | Yes |
| Health Star Rating | 5 |
| Packaging Material Disposal | General waste |
| Country Of Origin | Australia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



