The Staedtler® Noris® writing pen, brings you not just writing instruments, but companions that will accompany you through all your educational endeavours.
Thanks to their pressure-resistant tip, these pens guarantee the smoothest, most consistent writing experience you could ask for..
Features:
| Style | Capped |
| Tip | Fine 0.6mm |
| Colour | Assorted Colours |
| UOM | Cup of 50 |
The Staedtler® Noris® writing pen, brings you not just writing instruments, but companions that will accompany you through all your educational endeavours.
Thanks to their pressure-resistant tip, these pens guarantee the smoothest, most consistent writing experience you could ask for..
Features:
| Style | Capped |
| Tip | Fine 0.6mm |
| Colour | Assorted Colours |
| UOM | Cup of 50 |
| Product Type | Fineliner |
| Ink Type | Water based |
| Tip | Fine |
| Size | 0.6mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Ideal writing fineliner for home, school or office |
| Safety | Airplane safe |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard Box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 97% recycled plastic (barrel, cap and end cap) |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.




