Reduce your environmental impact with the Pilot BeGreeN B2P 'Bottle to Pen'.
The B2P is a gel ink pen made from recycled PET plastic bottles, offering an eco-conscious choice for everyday writing.
Features:
| Style | Retractable |
| Tip | Fine 0.7mm |
| Colour | Blue |
| UOM | Box of 10 |
Reduce your environmental impact with the Pilot BeGreeN B2P 'Bottle to Pen'.
The B2P is a gel ink pen made from recycled PET plastic bottles, offering an eco-conscious choice for everyday writing.
Features:
| Style | Retractable |
| Tip | Fine 0.7mm |
| Colour | Blue |
| UOM | Box of 10 |
| Downloads | |
| Product Type | Rollerball |
| Ink Type | Gel |
| Tip | Fine |
| Size | 0.7mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Retractable |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Ideal for everyday writing in the office, school, or home |
| Product Recycled content | Contains 89% recycled material |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.


