The Staedtler Stick 430 Ballpoint Pen is a desk-drawer and pencil case essential.
Classic Stick 430 pens marry German technology and innovation through careful construction to deliver superior and reliable performance from start to finish.
Features
| Style | Capped |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Colour | Blue |
| UOM | Box of 100 |
The Staedtler Stick 430 Ballpoint Pen is a desk-drawer and pencil case essential.
Classic Stick 430 pens marry German technology and innovation through careful construction to deliver superior and reliable performance from start to finish.
Features
| Style | Capped |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Colour | Blue |
| UOM | Box of 100 |
| Downloads | |
| Product Type | Ballpoint |
| Ink Type | Low viscosity |
| Tip | Fine |
| Size | 0.7mm |
| Barrel Type | Hexagonal |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Ideal for everyday writing in the office, school, or home |
| Safety | Airplane safe. Ventilated cap reduces risk of choking if accidentally swallowed |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | Peru |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.

