Know that you are helping the environment all day every day with A+PLUS Go Green Easyclick Retractable Ballpoint Pens - the perfect pen for those who are passionate about preserving the environment.
Features
| Model # | KB168001 |
| Colour | Blue |
| Tip | 1.0mm |
| Style | Retractable |
| UOM | Box of 12 |
Know that you are helping the environment all day every day with A+PLUS Go Green Easyclick Retractable Ballpoint Pens - the perfect pen for those who are passionate about preserving the environment.
Features
| Model # | KB168001 |
| Colour | Blue |
| Tip | 1.0mm |
| Style | Retractable |
| UOM | Box of 12 |
| Downloads | |
| Product Type | Ballpoint |
| Ink Type | Premium Ink |
| Tip | Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Retractable |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Ideal for everyday writing in the office, school, or home |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Pens made from 80% recycled plastic bottles |
| Packaging Recycled Content | Paperboard box made from 88% post-consumer recycled material |
| ARL Logo | Yes |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



