The Staedtler 432 is your reliable writing partner in the office, classroom and at home.
This smooth ballpoint features a triangular barrel for comfortable grip and a medium 1.0mm nib for everyday use. This handy desk pack features a reusable cup and is ideal for classroom sharing.
Features:
| Style | Capped Ballpoint |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Colour | Violet |
| UOM | Cup of 40 |
The Staedtler 432 is your reliable writing partner in the office, classroom and at home.
This smooth ballpoint features a triangular barrel for comfortable grip and a medium 1.0mm nib for everyday use. This handy desk pack features a reusable cup and is ideal for classroom sharing.
Features:
| Style | Capped Ballpoint |
| Tip | Medium 1.0mm |
| Colour | Violet |
| UOM | Cup of 40 |
| Downloads | |
| Product Type | Ballpoint |
| Ink Type | Indelible ink |
| Tip | Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Triangular |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Ideal for everyday writing in the office, school, or home |
| Safety | Airplane safe |
| Product Material | Plastic (SAN, PP, PE), Brass, Tungsten Carbide |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Plastic (PS, PVC) |
| Packaging Material Disposal | General waste |
| Country Of Origin | Thailand |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



