Write with confidence with the A+PLUS PxStick Ballpoint Pen.
These every day ballpoint pens are designed to be comfortable to use and deliver reliable, smooth writing all day long. With their easy to grip rubber-coated barrels, metal tip and premium ink, the PxStick is an office and classroom staple.
Features:
| Model # | AA960 |
| Ink Colour | Blue |
| Tip | 0.7mm Fine |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
Write with confidence with the A+PLUS PxStick Ballpoint Pen.
These every day ballpoint pens are designed to be comfortable to use and deliver reliable, smooth writing all day long. With their easy to grip rubber-coated barrels, metal tip and premium ink, the PxStick is an office and classroom staple.
Features:
| Model # | AA960 |
| Ink Colour | Blue |
| Tip | 0.7mm Fine |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
| Downloads | |
| Product Type | Ballpoint |
| Ink Type | Premium Ink |
| Tip | Fine |
| Size | 0.7mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Ideal for everyday writing in the office, school, or home |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Paperboard box made from 88% post-consumer recycled material |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | China |
| ARL Logo | Yes |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



