Save precious time constantly replacing caps with Artline 579, featuring dry safe ink allowing your marker to remain uncapped for up to 48 hours without drying out. Now available in a magnetic hardcase for easy attachment to whiteboards.
Features:
| Tip | 2 - 5mm Chisel Tip |
| Colour | Black, Blue, Red and Green |
| UOM | Each |
Save precious time constantly replacing caps with Artline 579, featuring dry safe ink allowing your marker to remain uncapped for up to 48 hours without drying out. Now available in a magnetic hardcase for easy attachment to whiteboards.
Features:
| Tip | 2 - 5mm Chisel Tip |
| Colour | Black, Blue, Red and Green |
| UOM | Each |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Chisel |
| Size | 2-5mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | 48 hours |
| Suitable for | Whiteboards including electronic whiteboards |
| Safety | Xylene free, ROHS compliant |
| Product Material | Plastic (PP) |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Malaysia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.








