Save precious time constantly replacing caps with Artline 577, featuring dry safe ink allowing your marker to remain uncapped for up to 48 hours without drying out.
Features:
| Tip | 3.0mm Bullet Tip |
| Colour | Pink |
| UOM | Each |
Save precious time constantly replacing caps with Artline 577, featuring dry safe ink allowing your marker to remain uncapped for up to 48 hours without drying out.
Features:
| Tip | 3.0mm Bullet Tip |
| Colour | Pink |
| UOM | Each |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet |
| Size | 3mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | 48 hours |
| Suitable for | Whiteboards including electronic whiteboards |
| Safety | Xylene free, ROHS compliant |
| Product Material | Plastic (PP) |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Malaysia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.







