This Artline 5109A Big Nib Whiteboard Marker is perfect for creating large, bold text. They produce thick, 10 mm lines that can be seen clearly from a distance with ink alcohol based and xylene free, so it has a low odour.
Features:
| Tip | 10mm Chisel Tip |
| Colour | Black |
| UOM | Each |
This Artline 5109A Big Nib Whiteboard Marker is perfect for creating large, bold text. They produce thick, 10 mm lines that can be seen clearly from a distance with ink alcohol based and xylene free, so it has a low odour.
Features:
| Tip | 10mm Chisel Tip |
| Colour | Black |
| UOM | Each |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Chisel |
| Size | 10mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | No |
| Suitable for | Ideal for larger rooms where the whiteboard is far away |
| Safety | Xylene free, ROHS compliant |
| Product Material | Plastic (PP) |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Malaysia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.

