Staedtler Lumocolor 341 Whiteboard Markers are great for when you're too busy presenting to put the cap back on. Handy sturdy wallet for easy transportation also conveniently converts to a practical pen stand that will look great on any desk.
Features:
| Tip: | 1.0 - 2.0mm Bullet Tip |
| Colour: | Black, Blue, Red and Green |
| UOM: | Wallet of 4 |
Staedtler Lumocolor 341 Whiteboard Markers are great for when you're too busy presenting to put the cap back on. Handy sturdy wallet for easy transportation also conveniently converts to a practical pen stand that will look great on any desk.
Features:
| Tip: | 1.0 - 2.0mm Bullet Tip |
| Colour: | Black, Blue, Red and Green |
| UOM: | Wallet of 4 |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet |
| Size | 1-2mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Electronic whiteboards if a laminated or non-porous surface |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Plastic (PP) |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 97% recycled plastic (barrel, cap and end cap) |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.





