Faber Castell's Connector Whiteboard Markers clip together for easy storage. Low odour ink dries fast and easily wipes clean with a dry cloth or whiteboard eraser.
Features:
| Tip | 3.0mm Bullet Tip |
| Colour | Blue, Black, Red, Green, Orange, Pink, Violet, Brown |
| UOM | Wallet of 8 |
Faber Castell's Connector Whiteboard Markers clip together for easy storage. Low odour ink dries fast and easily wipes clean with a dry cloth or whiteboard eraser.
Features:
| Tip | 3.0mm Bullet Tip |
| Colour | Blue, Black, Red, Green, Orange, Pink, Violet, Brown |
| UOM | Wallet of 8 |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet |
| Size | 3mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | No |
| Cap Off Time | 100 hours |
| Suitable for | Standard and electronic whiteboards, glass, enamel, melamine |
| Safety | Non toxic, Xylene free |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Indonesia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.





