The Staedtler 319 Lumocolor Permanent Special Marker suits many special applications such as coated surfaces, nano coatings, optical glass and laboratory glass. It adheres to many surfaces which other markers do not adhere to. Suitable for use on textiles, silicone, laminating film and for a variety of outdoor applications. Extremely lightfast (on smooth surfaces: for 7 years, on paper: much longer).
Features:
| Tip: | 0.6mm Tip |
| Colour: | Black |
| UOM: | Box 10 |
The Staedtler 319 Lumocolor Permanent Special Marker suits many special applications such as coated surfaces, nano coatings, optical glass and laboratory glass. It adheres to many surfaces which other markers do not adhere to. Suitable for use on textiles, silicone, laminating film and for a variety of outdoor applications. Extremely lightfast (on smooth surfaces: for 7 years, on paper: much longer).
Features:
| Tip: | 0.6mm Tip |
| Colour: | Black |
| UOM: | Box 10 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Water based |
| Tip | Bullet, Fine |
| Size | 0.6mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Special applications such as coated surfaces, nano coatings, optical glass, laboratory glass, silicone, laminating film & newest generation of optical glass |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Housing made of 97% recycled plastic (barrel, cap & end cap) |
| Packaging Recycled Content | Made from 65% recycled material |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.

