Bring your presentations to life with Staedtler 317 Lumocolor Universal Permanent Markers.
Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal.
Features:
| Tip: | 1.0mm Fine |
| Colours: | Black, Blue, Red, Green, Orange, Brown, Yellow and Violet |
| UOM: | Wallet of 8 |
| Refill: | Black - MARK9140 |
Bring your presentations to life with Staedtler 317 Lumocolor Universal Permanent Markers.
Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal.
Features:
| Tip: | 1.0mm Fine |
| Colours: | Black, Blue, Red, Green, Orange, Brown, Yellow and Violet |
| UOM: | Wallet of 8 |
| Refill: | Black - MARK9140 |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet, Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Packaging Material | Plastic (PP) |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 97% recycled plastic (barrel, cap and end cap) |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



