Bring your presentations to life with Staedtler 318 Lumocolor Universal Permanent Markers.
Handy sturdy wallet for easy transportation also conveniently converts to a practical pen stand that will look great on any desk. Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal.
Features:
| Tip: | Fine 0.6mm |
| Barrel: | Round |
| Colour: | Black, blue, red & green |
| UOM: | Wallet of 4 |
Bring your presentations to life with Staedtler 318 Lumocolor Universal Permanent Markers.
Handy sturdy wallet for easy transportation also conveniently converts to a practical pen stand that will look great on any desk. Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal.
Features:
| Tip: | Fine 0.6mm |
| Barrel: | Round |
| Colour: | Black, blue, red & green |
| UOM: | Wallet of 4 |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet, Fine |
| Size | 0.6mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Packaging Material | Plastic (PP) |
| Packaging Material Disposal | General waste |
| Product Recycled content | Made from 97% recycled plastic |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.






