Staedtler Lumocolor 350 Chisel Tip Permanent Markers are the ultimate all-purpose marker, with the ability to mark on virtually any surface including glass, plastic, wood and metal.
Colour intensive dry-safe ink means these markers can be left uncapped for days without drying out. The black and green colours are weatherproof and lightfast lasting over a decade on paper, keeping important messages safe for years.
Features:
| Tip: | 2.0 - 5.0mm Chisel |
| Colours: | Black, Brown, Green, Blue, Purple, Red, Orange, Yellow |
| UOM: | Wallet of 8 |
Staedtler Lumocolor 350 Chisel Tip Permanent Markers are the ultimate all-purpose marker, with the ability to mark on virtually any surface including glass, plastic, wood and metal.
Colour intensive dry-safe ink means these markers can be left uncapped for days without drying out. The black and green colours are weatherproof and lightfast lasting over a decade on paper, keeping important messages safe for years.
Features:
| Tip: | 2.0 - 5.0mm Chisel |
| Colours: | Black, Brown, Green, Blue, Purple, Red, Orange, Yellow |
| UOM: | Wallet of 8 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Chisel |
| Size | 2-5mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Paper, cardboard, plastic, wood, glass, metal |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Packaging Material | Plastic (PP) |
| Packaging Material Disposal | General waste |
| Product Recycled content | Made from 97% recycled plastic |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.

