Make your mark with COS® permanent markers - for labelling and marking intended to be seen and noticed!
Features:
| Ink Colour | Black |
| Tip | 1.0 - 5.2mm Chisel Tip |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
Make your mark with COS® permanent markers - for labelling and marking intended to be seen and noticed!
Features:
| Ink Colour | Black |
| Tip | 1.0 - 5.2mm Chisel Tip |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Chisel |
| Size | 1-5mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | No |
| Cap Off Time | 2 hours |
| Suitable for | Paper, wood, glass, steel |
| Safety | Non toxic, Xylene free |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Packaging Recycled Content | Made from 88% post-consumer recycled material |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| ARL Logo | Yes |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.




