Make your mark with the Artline 103001 30 Marker Chisel Point Small Black. Perfect for all permanent marking needs, this compact and easily portable marker works flawlessly on both porous and non-porous surfacesFeatures:
Features:
• Chisel Nib
• Instant drying alcohol based ink
• Low odour
• Ink is xylene free and rohs compliant
• Convenient pocket size
• Barrel is easy to grip and comfortable to write with.
| Tip | 2.0 - 5.0mm Chisel Tip |
|---|---|
| Colour | Black |
| UOM | Box 12 |
Make your mark with the Artline 103001 30 Marker Chisel Point Small Black. Perfect for all permanent marking needs, this compact and easily portable marker works flawlessly on both porous and non-porous surfacesFeatures:
Features:
• Chisel Nib
• Instant drying alcohol based ink
• Low odour
• Ink is xylene free and rohs compliant
• Convenient pocket size
• Barrel is easy to grip and comfortable to write with.
| Tip | 2.0 - 5.0mm Chisel Tip |
|---|---|
| Colour | Black |
| UOM | Box 12 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Chisel |
| Size | 2-5mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | No |
| Suitable for | Porous surfaces such as cardboard and wood, to non-porous surfaces such as steel and glass |
| Safety | Non toxic, Xylene free |
| Product Material | Plastic (PP), Aluminium |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Malaysia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.







