Bring your presentations to life with Staedtler 316 Lumocolor Universal Non-Permanent Markers.
Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal.
Features:
| Tip: | Fine 0.6mm |
| Barrel: | Round |
| Colour: | Blue |
| UOM: | Box of 10 |
Bring your presentations to life with Staedtler 316 Lumocolor Universal Non-Permanent Markers.
Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal.
Features:
| Tip: | Fine 0.6mm |
| Barrel: | Round |
| Colour: | Blue |
| UOM: | Box of 10 |
| Downloads | |
| Product Type | Non permanent universal marker |
| Ink Type | Water based |
| Tip | Bullet, Fine |
| Size | 0.6mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal and more |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Housing made of 97% recycled plastic (barrel, cap & end cap) |
| Packaging Recycled Content | Made from 65% recycled material |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | Germany |
| Refillable Product | Yes |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.




