The Pentel Sign Pen is a fibre-tipped pen designed to perform. From signing documents to creating eye-catching graphic and illustrations, the Sign Pen creates bold lines with ease.
Features:
| Ink Colour | Blue |
| Tip | 0.8mm Fibre tip |
| Style | Capped |
| UOM | Box12 |
The Pentel Sign Pen is a fibre-tipped pen designed to perform. From signing documents to creating eye-catching graphic and illustrations, the Sign Pen creates bold lines with ease.
Features:
| Ink Colour | Blue |
| Tip | 0.8mm Fibre tip |
| Style | Capped |
| UOM | Box12 |
| Downloads | |
| Product Type | Fineliner |
| Ink Type | Water based |
| Tip | Fine |
| Size | 0.8mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Perfect for graphics and illustrations |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 83% recycled material |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



