With dark chocolate, coconut and creamy choc chips, this classy minx of a Slice flavour is bringing old world glamour to the new school snacking game.
We once thought about changing the recipe, but our timeless classic, Choc Coconut Slice needs no nips, tucks and certainly no fillers.
Ingredients:
COCONUT (22%), DATES, DARK CHOCOLATE (20%) (COCOA SOLIDS [55%], SUGAR, SOY LECITHIN, NATURAL FLAVOUR), RICE SYRUP, CHOC CHIPS (11%) (SUGAR, COCOA SOLIDS [43%], SOY LECITHIN, NATURAL FLAVOUR), CHOC SOY CRISPS (SOY PROTEIN ISOLATE, COCOA POWDER, TAPIOCA STARCH), COCOA POWDER, RICE SYRUP, GRAPE JUICE, CACAO BUTTER.
Allergens:
Contains: Soy
May Be Present: Milk, Egg, Sesame, Peanut, Almond, Brazil Nut, Cashew, Hazelnut, Macadamia, Pecan, Pine Nut, Pistachio, Walnut, Lupins
| Nutritional information | Per 25g |
| Servings Per Pack: 1 | Serving Size 25g |
| PER SERVE | |
| Energy | 506kJ |
| Protein | 2.1g |
| Fat (Total) | 6.9g |
| Saturated | 5.4g |
| Carbohydrate | 12.5g |
| Sugars | 9.3g |
| Sodium | 24mg |
With dark chocolate, coconut and creamy choc chips, this classy minx of a Slice flavour is bringing old world glamour to the new school snacking game.
We once thought about changing the recipe, but our timeless classic, Choc Coconut Slice needs no nips, tucks and certainly no fillers.
Ingredients:
COCONUT (22%), DATES, DARK CHOCOLATE (20%) (COCOA SOLIDS [55%], SUGAR, SOY LECITHIN, NATURAL FLAVOUR), RICE SYRUP, CHOC CHIPS (11%) (SUGAR, COCOA SOLIDS [43%], SOY LECITHIN, NATURAL FLAVOUR), CHOC SOY CRISPS (SOY PROTEIN ISOLATE, COCOA POWDER, TAPIOCA STARCH), COCOA POWDER, RICE SYRUP, GRAPE JUICE, CACAO BUTTER.
Allergens:
Contains: Soy
May Be Present: Milk, Egg, Sesame, Peanut, Almond, Brazil Nut, Cashew, Hazelnut, Macadamia, Pecan, Pine Nut, Pistachio, Walnut, Lupins
| Nutritional information | Per 25g |
| Servings Per Pack: 1 | Serving Size 25g |
| PER SERVE | |
| Energy | 506kJ |
| Protein | 2.1g |
| Fat (Total) | 6.9g |
| Saturated | 5.4g |
| Carbohydrate | 12.5g |
| Sugars | 9.3g |
| Sodium | 24mg |
| Type | Slice |
| Flavour | Choc Coconut |
| Size | 25g |
| Carton/Pack | Carton |
| Gluten Free | Yes |
| Packaging Material Disposal | General waste |
| Country Of Origin | Australia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.






