The Ergoform Medium Back Chair is fully ergonomic and great for any office.
Features:
Sold Separately:
Dimensions:
For further information, contact your furniture representative today on 1300 13 52 79 for a consultation
The Ergoform Medium Back Chair is fully ergonomic and great for any office.
Features:
Sold Separately:
Dimensions:
For further information, contact your furniture representative today on 1300 13 52 79 for a consultation
| Seat size | 520W x 510Dmm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Height | 500 - 600mm |
| Mechanism Type | 4 Lever |
| Weight Capacity | 160kg |
| Warranty | 7 Years |
| Product Material | Steel, Plastic (PU), Foam, PU Cover |
| Product Disposal | Check locally for appropriate disposal or recycling options |
| Packaging Material | Cardboard Box, Plastic (LDPE) Bag |
| Packaging Material Disposal | Box: Recyclable. Plastic: General Waste |
| Plastic Free Packaging | No |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.

