Colour : Grey
Smartech E3140CC is the ideal solution for high volumes of paper.
Features
| Security Level | DIN 4 |
| Sheet Capacity | 15 |
| Cut Type | Cross |
| Bin Capacity | 200L |
| Dimensions | 640W x 590D x 970Hmm |
| Accepts | Staples, paper clips, credit cards and CD/DVDs |
| Warranty | 1 Year Machine / Lifetime on cutters |
Smartech E3140CC is the ideal solution for high volumes of paper.
Features
| Security Level | DIN 4 |
| Sheet Capacity | 15 |
| Cut Type | Cross |
| Bin Capacity | 200L |
| Dimensions | 640W x 590D x 970Hmm |
| Accepts | Staples, paper clips, credit cards and CD/DVDs |
| Warranty | 1 Year Machine / Lifetime on cutters |
| Downloads | |
| Paper Size | A4 |
| Sheet Capacity | 15 |
| Bin capacity | 200L |
| Usage intensity | 10+ Users |
| Strength | Commercial |
| Shredder cut type | Cross |
| Security level | P-4 |
| Duty cycle | Continuous |
| Material shred | Paper clips, staples, CDs/DVDs, credit cards |
| Dimensions | 640W x 590D x 970H mm |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.