Glide into the future of writing with the smooth EnerGel BL17 Capped Pen. The acid-free ink in the BL17 is perfect for important archival documents, ensuring your notes stay put for years to come.
Features:
| Ink Colour | Red |
| Tip | 0.7mm |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
Glide into the future of writing with the smooth EnerGel BL17 Capped Pen. The acid-free ink in the BL17 is perfect for important archival documents, ensuring your notes stay put for years to come.
Features:
| Ink Colour | Red |
| Tip | 0.7mm |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
| Product Type | Rollerball |
| Ink Type | Liquid gel |
| Tip | Medium |
| Size | 0.7mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Quick-drying EnerGel ink that is suitable for left handed writers |
| Safety | Acid free |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 53% recycled material |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.



