The Pentel BL60 EnerGel liquid gel ink pen is a long lasting, quick drying rollerball pen that provides a smooth writing experience.
Features:
| Ink Colour | Black |
| Tip | 1.0mm |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
The Pentel BL60 EnerGel liquid gel ink pen is a long lasting, quick drying rollerball pen that provides a smooth writing experience.
Features:
| Ink Colour | Black |
| Tip | 1.0mm |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 12 |
| Product Type | Rollerball |
| Ink Type | Liquid gel |
| Tip | Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Quick-drying EnerGel ink that is suitable for left handed writers |
| Safety | Acid free |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Contains 50% recycled material |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.


