The Artline 550A contains dry erase ink - ideal for use with enamel porcelain or melamine surfaced boards. The alcohol based pigment ink has a non offensive low odour and provides dense bold colours
Features:
| Tip | 1.2mm Fine Bullet Tip |
| Colour | Red |
| UOM | Each |
The Artline 550A contains dry erase ink - ideal for use with enamel porcelain or melamine surfaced boards. The alcohol based pigment ink has a non offensive low odour and provides dense bold colours
Features:
| Tip | 1.2mm Fine Bullet Tip |
| Colour | Red |
| UOM | Each |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet |
| Size | 1.2mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | 48 hours |
| Suitable for | Enamel porcelain or melamine surfaced boards |
| Safety | Xylene free, ROHS compliant |
| Product Material | Aluminium, Plastic (PP) |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Malaysia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.




