COS Whiteboard Bullet Tip Markers come in bold and highly visible colours which write clearly and wipe off easily, allowing you to focus on winning your audience.
This class pack offers quality and value, and is a must-have for every classroom. This pack of 144 markers comes with 24 of each colour. Presented in a sturdy cardboard box for easy storage, and comes with separate compartments inside to separate the colours.
Features:
| Tip | 2.0mm Bullet Tip |
| Colour | Assorted, 24 of each colour - Black, Blue, Red, Green, Purple, Orange |
| UOM | Set of 144 |
COS Whiteboard Bullet Tip Markers come in bold and highly visible colours which write clearly and wipe off easily, allowing you to focus on winning your audience.
This class pack offers quality and value, and is a must-have for every classroom. This pack of 144 markers comes with 24 of each colour. Presented in a sturdy cardboard box for easy storage, and comes with separate compartments inside to separate the colours.
Features:
| Tip | 2.0mm Bullet Tip |
| Colour | Assorted, 24 of each colour - Black, Blue, Red, Green, Purple, Orange |
| UOM | Set of 144 |
| Downloads | |
| Product Type | Whiteboard Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Bullet |
| Size | 2mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | No |
| Cap Off Time | 2 hours |
| Suitable for | Whiteboards, glass and other non-porous surfaces |
| Safety | Non toxic, Xylene free |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
