The Twin Marker is a marker pen are made with 76.1% of recycled plastic (excluding consumables), to reduce our impact on the environment.
Is free from toxic solvents. Its fast drying, permanent ink is water and light resistant. The highly practical double tip allows you to combine two complementary stroke sizes (fine and superfine). This Twin Marker is part of the Begreen range, manufactured from recycled plastic.
Features:
| Type | Permanent Marker |
| Tip | Twin 0.5mm and 0.4mm |
| Colour | Black |
| UOM | Box of 10 |
The Twin Marker is a marker pen are made with 76.1% of recycled plastic (excluding consumables), to reduce our impact on the environment.
Is free from toxic solvents. Its fast drying, permanent ink is water and light resistant. The highly practical double tip allows you to combine two complementary stroke sizes (fine and superfine). This Twin Marker is part of the Begreen range, manufactured from recycled plastic.
Features:
| Type | Permanent Marker |
| Tip | Twin 0.5mm and 0.4mm |
| Colour | Black |
| UOM | Box of 10 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Oil based |
| Tip | Twin |
| Size | 0.4mm, 0.5mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Perfect for offices, classrooms or any presentations |
| Safety | Non toxic, Xylene free |
| Product Disposal | General waste |
| Product Recycled content | Contains 76% recycled material |
| Country Of Origin | Japan |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
