This Staedtler® Lumocolor® Duo Permanent is a good marker with ink that dries in seconds, making it ideal for left-handed users and preventing smudging and smearing as you write. It is compact in size and has a dual-ended design with different sized tips at each end.
Features:
| Type | Permanent Marker |
| Tip | Duo tip M -1.5mm F- 0.6 mm |
| Colour | Black |
| UOM | Box of 10 |
This Staedtler® Lumocolor® Duo Permanent is a good marker with ink that dries in seconds, making it ideal for left-handed users and preventing smudging and smearing as you write. It is compact in size and has a dual-ended design with different sized tips at each end.
Features:
| Type | Permanent Marker |
| Tip | Duo tip M -1.5mm F- 0.6 mm |
| Colour | Black |
| UOM | Box of 10 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Twin |
| Size | 0.6-1.5mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Paper, cardboard, plastic, wood, glass, metal |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Product Recycled content | Contains 97% recycled plastic (barrel, cap and end cap) |
| Country Of Origin | Germany |
| Refillable Product | Yes |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
