This Staedtler® Lumocolor® Duo Permanent The markers are suitable for writing on a variety of surfaces including paper, plastic, glass, ceramics and more. These are double-ended so you can instantly switch between marking in a medium width or a fine line
Features:
• Handy sized marker with two tips for writing and marking on almost all surfaces
• Excellent smudge-proof and waterproof qualities
• Dries in seconds, therefore ideal for left handed users
• Colour-intensive, low odour
Suitable for Paper,cardboard,plastic,wood,glass,metal
• Black is lightfast and weatherproof
• DRY SAFE ink – can be left uncapped for days without drying up (Test ISO 554)
• Locked tip
• PP barrel and cap guarantee long service life
• Xylene and toluene free ink
• Airplane safe – automatic pressure equalisation prevents marker from leaking onboard aircraft
• Refill pots available to extend the life of your marker (up to 6 refills depending on the condition of the marker tip)
| Type | Permanent Marker |
| Tip | Duo tip M -1.5mm F- 0.6 mm |
| Colour | Assorted: red, blue, green and black |
| UOM | Wallet of 4 |
This Staedtler® Lumocolor® Duo Permanent The markers are suitable for writing on a variety of surfaces including paper, plastic, glass, ceramics and more. These are double-ended so you can instantly switch between marking in a medium width or a fine line
Features:
• Handy sized marker with two tips for writing and marking on almost all surfaces
• Excellent smudge-proof and waterproof qualities
• Dries in seconds, therefore ideal for left handed users
• Colour-intensive, low odour
Suitable for Paper,cardboard,plastic,wood,glass,metal
• Black is lightfast and weatherproof
• DRY SAFE ink – can be left uncapped for days without drying up (Test ISO 554)
• Locked tip
• PP barrel and cap guarantee long service life
• Xylene and toluene free ink
• Airplane safe – automatic pressure equalisation prevents marker from leaking onboard aircraft
• Refill pots available to extend the life of your marker (up to 6 refills depending on the condition of the marker tip)
| Type | Permanent Marker |
| Tip | Duo tip M -1.5mm F- 0.6 mm |
| Colour | Assorted: red, blue, green and black |
| UOM | Wallet of 4 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Alcohol based |
| Tip | Twin |
| Size | 0.6-1.5mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Cap Off Time | Days |
| Suitable for | Paper, cardboard, plastic, wood, glass, metal |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Country Of Origin | Germany |
| Refillable Product | Yes |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
