Make your mark with COS Permanent Markers - for labelling and marking intended to be seen and noticed!
Features:
| Ink Colour | Green, Blue, Red, Black |
| Tip | 2.0mm Bullet |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 4 |
Make your mark with COS Permanent Markers - for labelling and marking intended to be seen and noticed!
Features:
| Ink Colour | Green, Blue, Red, Black |
| Tip | 2.0mm Bullet |
| Style | Capped |
| UOM | Box of 4 |
| Downloads | |
| Product Type | Permanent Marker |
| Ink Type | Water based |
| Tip | Bullet |
| Size | 2mm |
| Barrel Type | Round |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | Yes |
| Pocket Clip | No |
| Cap Off Time | 2 hours: black, blue, 14 days: red, green |
| Suitable for | Paper, wood, glass, steel |
| Safety | Non toxic, Xylene free |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Paperboard box |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Packaging Recycled Content | Made from 88% post-consumer recycled material |
| Plastic Free Packaging | Yes |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
