Bring your presentations to life with Staedtler 315 Lumocolor Universal Non-Permanent Markers.
Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal. Handy sturdy wallet for easy transportation also conveniently converts to a practical pen stand that will look great on any desk.
Features:
| Tip: | Medium 1.0mm |
| Barrel: | Round |
| Colour: | Black, Blue, Red, Green, Orange, Brown, Yellow and Violet |
| UOM: | Wallet of 8 |
Bring your presentations to life with Staedtler 315 Lumocolor Universal Non-Permanent Markers.
Ideal for writing on smooth and glossy surfaces such as film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal. Handy sturdy wallet for easy transportation also conveniently converts to a practical pen stand that will look great on any desk.
Features:
| Tip: | Medium 1.0mm |
| Barrel: | Round |
| Colour: | Black, Blue, Red, Green, Orange, Brown, Yellow and Violet |
| UOM: | Wallet of 8 |
| Downloads | |
| Product Type | Non permanent universal marker |
| Ink Type | Water based |
| Tip | Bullet, Medium |
| Size | 1mm |
| Barrel Type | Slim |
| Cap Type | Capped |
| Comfort grip | No |
| Pocket Clip | Yes |
| Suitable for | Film, overhead projector sheets, glass, ceramic, plastic or metal and more |
| Safety | Xylene free, toluene free, airplane safe |
| Product Disposal | Refillable marker |
| Packaging Material | Plastic( PP) |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Product Recycled content | Housing made of 97% recycled plastic (barrel, cap & end cap) |
| Country Of Origin | Germany |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.

