Micador Colourfun Markers are made with super-washable ink that washes easily from skin and clothes. Sink proofs nibs are designed for durability and the large ink reservoir makes sure they last and last. Made with at least 15% recycled plastic and 100% recyclable plastic and packaging
Features:
Micador Colourfun Markers are made with super-washable ink that washes easily from skin and clothes. Sink proofs nibs are designed for durability and the large ink reservoir makes sure they last and last. Made with at least 15% recycled plastic and 100% recyclable plastic and packaging
Features:
| Downloads | |
| Barrel Size | Standard |
| Barrel Diameter | 10.0mm |
| Nib Size (mm) | 1.5mm |
| Line Width | 0.8 - 1.5mm |
| Learning Age Range | Ages 3+ |
| Recommended School Grades | All Primary, All Secondary |
| Safety | Non toxic, child safe connector caps |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Plastic (PET) Tub |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Italy |
| Product Recycled content | Made from 15% post-consumer recycled plastic |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
