Colour : Assorted
Let your creativity go wild with these quality Micador Dry-Safe Green eARTh markers.
Features
| Colour | Assorted Colours |
| Tip | Fine |
| UOM | Wallet of 12 |
Let your creativity go wild with these quality Micador Dry-Safe Green eARTh markers.
Features
| Colour | Assorted Colours |
| Tip | Fine |
| UOM | Wallet of 12 |
| Downloads | |
| Barrel Size | Standard |
| Barrel Diameter | 10.0mm |
| Nib Size (mm) | 2.5mm |
| Line Width | 0.8 - 1.0mm |
| Learning Age Range | Ages 3+ |
| Recommended School Grades | Upper Primary, All Secondary |
| Safety | Non toxic, washable |
| Product Disposal | Recyclable |
| Packaging Material | Plastic (PET) Tub |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Italy |
| Product Recycled content | Barrels contain a minimum of 15% recycled plastic |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
