Colour : Assorted
Ignite children’s imagination with the iconic Connector Pen range from Faber-Castell.
Connector Pens are a favourite at home and in the classroom, delivering bright and bold colours wherever your imagination takes you.
Features:
Ignite children’s imagination with the iconic Connector Pen range from Faber-Castell.
Connector Pens are a favourite at home and in the classroom, delivering bright and bold colours wherever your imagination takes you.
Features:
| Downloads | |
| Barrel Size | Standard |
| Barrel Diameter | 10.0mm |
| Nib Size (mm) | 1.5mm |
| Line Width | 0.8 - 1.5mm |
| Learning Age Range | Ages 3+ |
| Recommended School Grades | All Primary, All Secondary |
| Safety | Non toxic, child safe connector caps |
| Product Disposal | General waste |
| Packaging Material | Plastic (PET) Tub |
| Packaging Material Disposal | Recyclable |
| Country Of Origin | Indonesia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
