Colour : White
Make your packages pop with our 100% compostable colourful HEAPSGOOD DIY thermal Ecolabels.
Features:
Compatible Labeller:
Click here to download your template: Rectangle label template.
Make your packages pop with our 100% compostable colourful HEAPSGOOD DIY thermal Ecolabels.
Features:
Compatible Labeller:
Click here to download your template: Rectangle label template.
| Type | DYI Thermal Ecolabels |
| Labels per roll | 1000LPR |
| Adhesive Type | Permanent |
| Core Size | 40mm |
| Perforated | No |
| Label Width | 50mm |
| Label Height | 32mm |
| Product Material | Made from sugarcane waste, coloured using water-based inks |
| Product Disposal | Industrially Compostable |
| Packaging Material | No Retail Packaging |
| Packaging Material Disposal | Zero Packaging Waste |
| Country Of Origin | Australia |
| AS-5810 | AS 5810 - Home Compostable |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
