Empower high-performing teams with an AI-enhanced PC that offers the power, security, and collaboration tools essential for both office and hybrid work environments. The HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebook AI PC features four modes for work, note-taking, sharing content and consuming content meeting the requirements of multitasking teams worldwide.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and get relevant content recommendations with Microsoft Copilot.
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an 11 TOPS NPU.
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is enhanced by AI.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Empower high-performing teams with an AI-enhanced PC that offers the power, security, and collaboration tools essential for both office and hybrid work environments. The HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebook AI PC features four modes for work, note-taking, sharing content and consuming content meeting the requirements of multitasking teams worldwide.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and get relevant content recommendations with Microsoft Copilot.
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an 11 TOPS NPU.
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is enhanced by AI.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
| Model | EliteBook Flip 8 G1i |
| Display size | 13" 1920 x 1200 WUXGA Touchscreen |
| Processor | Core Ultra 5 |
| Graphics Processor | DDR5 SDRAM |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hard Drive | 1TB SSD |
| RAM (Memory) | 16GB DDR5 |
| Connectivity | Bluetooth, Wifi |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite Warranty |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
