AI-based experiences and modern connectivity enhance user productivity. The HP EliteBook 6 G1i AI 13 inch PC offers an 11 TOPS NPU, enterprise-grade security and manageability in a highly configurable PC that meets the demanding needs of enterprise users.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Commanding Intel processor
Develop innovative ideas with the fast and efficient Intel® Core™ processor with an up to 11 TOPS NPU.
Easy battery management
Manage battery performance and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.
Easy battery management
Manage battery performance and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.
AI-based experiences and modern connectivity enhance user productivity. The HP EliteBook 6 G1i AI 13 inch PC offers an 11 TOPS NPU, enterprise-grade security and manageability in a highly configurable PC that meets the demanding needs of enterprise users.
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Commanding Intel processor
Develop innovative ideas with the fast and efficient Intel® Core™ processor with an up to 11 TOPS NPU.
Easy battery management
Manage battery performance and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.
Easy battery management
Manage battery performance and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.
| Model | EliteBook 6 G1i |
| Display size | 13" 1920 x 1200 WUXGA |
| Processor | Core Ultra 5 |
| Graphics Processor | DDR5 SDRAM |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hard Drive | 512GB SSD |
| RAM (Memory) | 16GB DDR5 |
| Connectivity | Bluetooth, Wifi |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite Warranty |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
