Colour : Black
The lightweight Nero Ceramic Heater keeps smaller rooms warm; ideal for offices, staff lounges, or guest spaces. With cool, warm, and hot settings, this 1500W fan heater is good for year-round use. Its noiseless operation makes it suitable for shared spaces or quiet zones. Safety features like a tip-over switch and thermal cut-off ensure peace of mind.
Features:
The lightweight Nero Ceramic Heater keeps smaller rooms warm; ideal for offices, staff lounges, or guest spaces. With cool, warm, and hot settings, this 1500W fan heater is good for year-round use. Its noiseless operation makes it suitable for shared spaces or quiet zones. Safety features like a tip-over switch and thermal cut-off ensure peace of mind.
Features:
| Placing/Mounting (freestanding or screws) | Desk/Floor Heater |
| Dimensions | 140D x 170W x 230H mm |
| Voltage Provided | 240V A.C. mains |
| Speed | Two speed |
| Power | 1500W-750W VARIABLE TEMPERATURE CONTROL |
| Warranty | 2 Years |
| Product Type | Heater |
| Product Material | Plastic (PP), Components (mixed) |
| Packaging Material | Cardboard, Plastic (LDPE) Bag, Twist Tie |
| Packaging Material Disposal | Cardboard: Recyclable, Bag: General Waste or Commercial Recyclable, Twist Tie: General Waste |
| Country Of Origin | China |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
