Colour : White
Ideal for quick warmth in shared spaces, the portable, upright Nero Fan Heater delivers up to 2000W of heating power. This heater features cool, warm, and hot modes, overheat protection, and a safety tip-over switch. A built-in carry handle makes it easy to move between rooms.
Features:
Ideal for quick warmth in shared spaces, the portable, upright Nero Fan Heater delivers up to 2000W of heating power. This heater features cool, warm, and hot modes, overheat protection, and a safety tip-over switch. A built-in carry handle makes it easy to move between rooms.
Features:
| Placing/Mounting (freestanding or screws) | Desk/Floor Heater |
| Dimensions | 120D x 220W x 255H mm |
| Voltage Provided | 240V A.C. mains |
| Speed | Two speed |
| Power | 2000W-1000W VARIABLE TEMPERATURE CONTROL |
| Warranty | 2 Years |
| Product Type | Heater |
| Product Material | Plastic (PP), Components (mixed) |
| Packaging Material | Carboards, paper twist tie |
| Packaging Material Disposal | Cardboard: Recyclable, Twist Tie: General Waste |
| Country Of Origin | China |
| AS/NZS 60335.2.80:20 | AUS/NZ Electrical Safety Standards Approved |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
