The My MDI Space Chamber Slim Disposable Cardboard Spacer fits most standard puffers and is designed for single patient use for up to 7 days.
It comes in a resealable bag ideal for travel and is Australian made.
| Package Weight | 0.018 kg |
| Package Dimensions | 11.7 × 0.02 × 14 cm |
| Size | 10.5cm x 14.2cm |
| ARTG ID | 142303 |
| GMDN Code | 38018 |
| Medical Device Class | Class 1 |
| UNSPSC | 42271807 |
| Tax Schedule | Non-Taxable |
| Item Length | 14.2 |
| Item Width | 10.5 |
| Item Measurement Unit | cm |
| Location | AU-Warehouse |
| Is Medical Device | Yes |
| Is Serialized Item | No |
| ARTG Intended Purpose | A hand-held, portable device used to deliver aerosolized medication directly into the mouth of the user for delivery to the lungs. |
The My MDI Space Chamber Slim Disposable Cardboard Spacer fits most standard puffers and is designed for single patient use for up to 7 days.
It comes in a resealable bag ideal for travel and is Australian made.
| Package Weight | 0.018 kg |
| Package Dimensions | 11.7 × 0.02 × 14 cm |
| Size | 10.5cm x 14.2cm |
| ARTG ID | 142303 |
| GMDN Code | 38018 |
| Medical Device Class | Class 1 |
| UNSPSC | 42271807 |
| Tax Schedule | Non-Taxable |
| Item Length | 14.2 |
| Item Width | 10.5 |
| Item Measurement Unit | cm |
| Location | AU-Warehouse |
| Is Medical Device | Yes |
| Is Serialized Item | No |
| ARTG Intended Purpose | A hand-held, portable device used to deliver aerosolized medication directly into the mouth of the user for delivery to the lungs. |
| Type | Instrument |
| Country Of Origin | Australia |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.