Colour : White
The Nero Pedestal Fan is a lightweight, 40 cm fan with multi-speed air circulation. Ideal for cooling off a stuffy room quickly and providing fast heat relief.
This three-speed fan features a pivoting head with protective blade guards to prevent objects from damaging the blades and to keep fingers safe. With a stable base, this pedestal fan is perfect for larger rooms that need better circulation.
Features:
Specifications:
The Nero Pedestal Fan is a lightweight, 40 cm fan with multi-speed air circulation. Ideal for cooling off a stuffy room quickly and providing fast heat relief.
This three-speed fan features a pivoting head with protective blade guards to prevent objects from damaging the blades and to keep fingers safe. With a stable base, this pedestal fan is perfect for larger rooms that need better circulation.
Features:
Specifications:
| Placing/Mounting (freestanding or screws) | Floor / Pedestal Fan |
| Dimensions | 680L x 680W mm (Fan Height Extension: 1020 - 1260H mm) |
| Voltage Provided | 240V A.C. mains |
| Speed | Three speed |
| Power | 50W |
| Warranty | 1 Year |
| Product Type | Fan |
| Product Material | Steel, Plastic (PP) |
| Packaging Material | Cardboard, Plastic (PE) Bag |
| Packaging Material Disposal | Carboard: Recyclable. Bag: General Waste |
| Country Of Origin | China |
| AS/NZS 60335.2.80:20 | AUS/NZ Electrical Safety Standards Approved |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
