Colour : Silver
Pocket Memo are a functional and versatile recording and transcription device suitable for a large range of business needs. Great for recording dictation for later transcription, capturing ideas on the fly, preserving interviews and so much more. The high quality built-in stereo microphone delivers excellent sound results and is easily controlled via push buttons. Professional editing functions including overwrite, insert and append, plus four different recording modes, make transcribing information so simple.
Specifications:
| Model | Philips® DPM6000 Pocket Memo Voice Recorder |
| Optimised For | Transcription |
| External Memory | Yes Micro SD |
| Built In Memory | 4GB |
| Rechargeable | Yes, via USB |
| MIcrophone | 2 Mic Stereo Recording |
| Recording Time | Up to 30 Days |
| Battery Life | Up to 27 hours (Lithium Ion Battery) |
| Dimensions | 53W x 123D x 15H mm |
| Weight |
117 grams |
| Warranty | 1 Year |
Pocket Memo are a functional and versatile recording and transcription device suitable for a large range of business needs. Great for recording dictation for later transcription, capturing ideas on the fly, preserving interviews and so much more. The high quality built-in stereo microphone delivers excellent sound results and is easily controlled via push buttons. Professional editing functions including overwrite, insert and append, plus four different recording modes, make transcribing information so simple.
Specifications:
| Model | Philips® DPM6000 Pocket Memo Voice Recorder |
| Optimised For | Transcription |
| External Memory | Yes Micro SD |
| Built In Memory | 4GB |
| Rechargeable | Yes, via USB |
| MIcrophone | 2 Mic Stereo Recording |
| Recording Time | Up to 30 Days |
| Battery Life | Up to 27 hours (Lithium Ion Battery) |
| Dimensions | 53W x 123D x 15H mm |
| Weight |
117 grams |
| Warranty | 1 Year |
| Downloads | |
| Battery Life | Up to 30 hours |
| Built in memory | No |
| Country Of Origin | China |
| Warranty | 1 Year |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
