Detectamet Stainless Steel A3 Clipboards are a tough, long-lasting clipboard designed to perform in a range of demanding industries, from food manufacturing to mining and everything in between.
X-ray and metal detectable, these clipboards offer a stable writing surface and convenient document storage wherever the day takes you.
Features:
| Product Type | Clipboard |
|---|---|
| Suits | A3 paper or smaller |
| Dimensions | 350 x 460 mm |
| Orientation | Landscape |
| UOM | Each |
Detectamet Stainless Steel A3 Clipboards are a tough, long-lasting clipboard designed to perform in a range of demanding industries, from food manufacturing to mining and everything in between.
X-ray and metal detectable, these clipboards offer a stable writing surface and convenient document storage wherever the day takes you.
Features:
| Product Type | Clipboard |
|---|---|
| Suits | A3 paper or smaller |
| Dimensions | 350 x 460 mm |
| Orientation | Landscape |
| UOM | Each |
| Clip type | Heavy duty stainless steel clip |
| Pockets | No pocket |
| Size | A3 |
| Dimensions | 350 x 460mm |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Recycled content | No recycled content |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
