Colour : Black
Enjoy all day comfort while you're sitting at your desk with COS Ergo 100 Chairs (Gen 2).
Features:
Optional chair arms sold separately:
Contact your furniture representative today on 1300 13 52 79 for a consultation.
Enjoy all day comfort while you're sitting at your desk with COS Ergo 100 Chairs (Gen 2).
Features:
Optional chair arms sold separately:
Contact your furniture representative today on 1300 13 52 79 for a consultation.
| Downloads | |
| Seat size | 505W x 485Dmm |
| Seat Slide | No |
| Seat Height | 430 - 550mm |
| Mechanism Type | 3 Lever |
| Weight Capacity | 110kg |
| Warranty | 5 Years |
| Country Of Origin | China |
| AFRDI | Australasian Furnishing Research & Development Institute Certification |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
