Colour : Black
The Executive Chair provides maximum comfort and adjustability at a great price.
Features:
Specifications:
Contact your furniture representative today on: 1300 13 52 79 for a consultation.
The Executive Chair provides maximum comfort and adjustability at a great price.
Features:
Specifications:
Contact your furniture representative today on: 1300 13 52 79 for a consultation.
| Downloads | |
| Seat size | 540W x 500Dmm |
| Seat Slide | None |
| Seat Height | 450 - 550mm |
| Mechanism Type | 1 Lever |
| Weight Capacity | 120kg |
| Warranty | 5 Years |
| Packaging Material | Cardboard Box, Plastic (LDPE) Bag, Cardboard Inners |
| Country Of Origin | China |
| Packaging Material Disposal | Cardboard: Recyclable. Plastic: General Waste or Check Locally |
| Packaging Recycled Content | Packaging made from 100% post-consumer recycled material |
COS acknowledges the Traditional Owners of Country throughout Australia.
We pay our respects to Elders past and present.
We acknowledge and respect the traditions as well as customs practised both present and before our time.
